QueenlyLuv14
QueenlyLuv14 QueenlyLuv14
  • 03-06-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles of Li3PO4 are in 2.2 L of a 0.6 M solution of Li3PO4? (remember Molarity=moles of solute/liters of solution)

Respuesta :

ramannvids2019
ramannvids2019 ramannvids2019
  • 03-06-2020

Answer:

5 is the answer since I did this and got it rigt

Answer Link

Otras preguntas

hows ur day guys i hope ur not sad or mad hopefully u dont break stuff when ur mad cause i sometimes do that
Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52
Please help will give brainiest
hi guys can you guys help me with this question​
✓a²=a find out ✓a² not Equal a​
_____ is done when an object moves through a distance because of a _____ acting upon the object.
You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?
El estudiante no ________________________ (run) en clase.
For the circuit shown in the figure(figure 1) find the current through each resistor. Express your answers using two significant figures. Enter your answers num
Gareth buys 2 oranges he pays with £1 coin and gets 52p change work out the cost of 1 orange