sydneystewart907
sydneystewart907 sydneystewart907
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

pls help quick <3

have a good day :D

pls help quick lt3 have a good day D class=

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 02-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1) 20 for $1.56

The unit price is

1.56/20 = $0.078

= 7.8 cents each

2) $3.78 for 6

The unit price is

3.78/6 = 0.63

= 63 cents each

3) 2 1/2 for 1 dollars

The unit price is

1/2.5 = 0.4

= 40 cents each

4) 5 at 3.9

The unit price is

3.9/5 = 0.78

= 78 cent each

5) 1 1/2 for 1.58

The unit price is

1.58/1.5 = 1.05

= 1.05 each

Answer Link

Otras preguntas

How do art critics interpret art?
solve 11t-6v=9 if t is 9 and v is 4
What is the midpoint of the x-intercepts of f(x) = (x - 2)(x – 4)?
Need help on thissss (:
Find the decimal that is equivalent to:
How did mercantilism increase the likelihood of conflicts between European powers
What type of radioactive emission is the heaviest? Not yet answered Select one Marked out of 1.00 Oa Alpha particles P Flag question O O b. Beta particles c. Ga
The creation and use of GM plants can reduce genetic diversity.A.TrueB.False​
How long did the second great awakening last
Describe the rise of nazism and adolf Hitler in Germany