awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

In and agricultural area, heavy rainfall caused a flash flood. the topsoil from a freshly fertilized field washed into a local stream. as a result, the amount o
HELP ! How do I graph y ≤1−3x
Given the quadratic function y=(3x−2)(x+4), what are the x-intercepts?
Answer the following question according to formal grammatical rules. Which pronoun correctly completes the following sentence? The student picked up _____ own b
Reflect the shape A in the line y=-1 .What are the coordinates of the vertices of the image?
Magnetic levitation has been used to innovate which aspect of life?A. communicationB. mappingC. transportationD. space exploration
List three reasons why nonvascular plants are important
What does it mean when you have two periods in one month.
A banshees s dD dsbshshshs shshshshshah
How do you solve this 2x + 3 = 12