litzyareli56p000di
litzyareli56p000di litzyareli56p000di
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Mary spent $37.80 on batteries.If they cost $7.56 / pack,how many packs did she buy?

Respuesta :

alyssadbowden
alyssadbowden alyssadbowden
  • 03-05-2018
37.80 divided by 7.56 is 5. So she bought 5
Answer Link
yellow15
yellow15 yellow15
  • 03-05-2018
She bought 5 packs b/ 37.89 divided by 7.56 equals 5.
Answer Link

Otras preguntas

What is the word family of the word "diverge"? Can you give me a sentence to use it in? Also what is the origin
Hot dogs at a carnival cost $2.99 each plus 7% tax. What is the total cost for one hotdog?
You get up in the morning, get dressed, eat breakfast, walk to the bus stop, and ride to school. List three different energy transformations that have taken pla
NEED HELP! worth 10 points:) a house painting company charges $376 plus $12 per hour .Another painting company charges $280 plus $15 per hour. (a)how long is a
Which statement about changes that occurred during the Industrial Revolution is true? A. Many people moved from farms and small towns to cities to find employme
what's a good thesis statement for a research paper about cancer?
. Which of these statements is true according to both Hindu and Buddhist philosophies? Events are not random but happen because of someone's actions. All people
What is the product of 8 and 54
Write an expression that converts 50 liters per minute into milliliters per second
what effect does the figure of speech wearing holes in the floor have?