isleoftrapdoo isleoftrapdoo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

Amy had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen cost including tax?

Respuesta :

elsiedollawesom
elsiedollawesom elsiedollawesom
  • 02-05-2018
11.70 is what wouldve been spent without adding tax, if you add tax you wouldve spent around $12-$12.50
Answer Link
agis agis
  • 29-08-2018

Here, we need to find the cost of each pen, including tax. Since, information about tax was not given, so we will not consider this.

Total money Amy had = $ 26.

She is left with $ 14.30. The money she spent will be -

Total money - Money left = Money spent

$ 26 - $ 14.30 = $ 11.70

Total money she spent on 10 pens = $ 11.70

So, money spent on = $ 11.70 ÷ 10 = $ 1.17

So, the cost of each pen will be = $ 1.17

Answer Link

Otras preguntas

Find the best word to complete the sentence. 1. ___ determines Arthur's success at pulling the sword, Excalibur, from its stone. A. Antecedent B. Precept C. Pre
what is 25/1000 reduced
last night, the Knicks made 12 free throws. if their free throw percentage is 75%, how many free throws were attempted.
how are simple cations and anions named ?
What is 5/8 equal to
1/2r + 2(3/4r - 1) = 1/4r + 6
29 percent as a fraction in simplest form
In snapdragons, there is one allele that produces red flowers and another allele that produces white flowers. Neither allele is dominant and heterozygous indivi
what is 32.697 to the whole number
Which statement describes the relationship between chromosomes, genes, and alleles? A. Alleles transfer genes to the appropriate location within a chromosome. B