hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Simplify. 26 + (–3) ∙ (–8) a. –184 b. –2 c. 2 d. 50
( +4)+59=70 What is the unknown number
If your goal is to find a mentor who can help encourage you, which category would it fall into?
True or false The Federal Reserve Bank is responsible for minting new coins.
Which number is 164,502,423 decreased by 100,000?
Aspirin is a widely used drug. What kind of medicine is it?
750 is divisible by which of these numbers? a. 2 3 4 5 and 9 b.2 3 4 5 6 and 10 c. 2 3 4 6 and 9 d. 2 3 4 5 6 9 and 10
The Idol has a mass of 2 kg how many liters of sand messy place on the pedestal to keep the mass sensitive booby trap from activating density of Sandy's 3.00 g
Differentiate each function. Do not expand an expression before differentiating. a)f(x)=(2x+3)^4
Why did so many Native American peoples adopt Christianity in Latin America during the 1500s?