longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

when is an agent liable on a contract that the agent entered into in the business of the agent’s principal? choose 3 answers.
Ten causes of HIV/AIDs with explanation​
Help me please please help me please
Explain how you would use fractions bars to find the quotient of 10/12 ÷ 4/6.what is the quotient?
What is when the quantity of a word is two or more plural gender person singular
Which describes the solution of the inequality y > −15? Select all the points that are part of the solution.
HELP ASAP PLZ What is the equation of this line?
Crystal, a 28-year-old woman with one child, began experiencing severe pain in her abdomen while visiting her family in Accra. After describing the excruciating
Solve for x, y, and z
* (جمع (عزيمة عازم O معزوم O عزائم O أعزام O which one??