kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Conduction of nerve impulses is possible because of the
Joy has been saving her earnings to make a down payment on a new car. which loan terms will result in highest total cost for the loan? 2.5 percent loan for 24 m
Match the terms with the correct definitions: sus A. Nuestro B. Nuestros C. Nuestra. Definitions. 1. abuela 2. hermano 3. primos Thank you in advance
When the fed purchases government securities from a commercial bank, the bank?
Isabella has 6,000 dollars . she gave her mother 1,800 dollars . she donated 1/4 of the remaining amount to a charity. what percent of her money did Isabella do
The weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. What is the weight of 10,000 samples?
In the Emancipation Proclamation, Lincoln advises the freed slaves to
I need the answer to this problem
What are some observable indications that a chemical reaction has occurred?
what was the name given to the policy of giving aggressive nations what they want in order to avoid war