helloitsmeadele1 helloitsmeadele1
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

a 16 ounce box of macaroni costs $2.24.how much does the macaroni cost per ounce.

Respuesta :

k1tty k1tty
  • 03-02-2016
In order to solve this, you must divide the price of the whole box (2.24) by the number of ounces (16). 
2.24 / 16 = 0.14
The macaroni costs $0.14 (or 14 cents) per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

The economies of the early civilizations of Mohenjo-daro and Harappa were based primarily on __________. growing cotton for export collecting taxes growing food
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
Soil can best be described as the?
Which statements accurately describe West African kingdoms of the 1300s and 1400s? Choose all answers that are correct. A. Benin relied on trade with its nearby
please explain what I am to do with this problem 1x= -1; x+5=4
John is 6 years older than Kathy. Together their ages equal four times Kathys age. How old is each?
When a potassium atom forms an ion, it loses one electron. What is the electrical charge of the potassium ion? A. -1 B. -2 C. +2 D. +1
choose the right word: the out owrn ideas of the past cannot be (rejuvenated or dilated) simply by sxpressing them in snappy mordern slang.
How does the poet use the recurring image of dead leaves on the ground in "Spring and Fall"? A. as alliteration that supports the poem's mood B. as a simile th
Find the remainder when f(x) = 4x3 − 20x − 50 is divided by x − 3.