idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

(6x 7)(6x-7) determine each product
What is the process that occurs in the Vesicle? (Biology)
x2 − 4/ x − 6 ÷ (x2 + x − 6)
Which of the following is the correctly abbreviated SI unit describing the amount of a substance? mol g kg M
Someone tells you that scientific knowledge cannot be changed or modified how would you answer this statement?
Write a number that is greater than 4.508 but less than 4.512
Write a complete step-by-step plan for dealing with broken glassware on the floor or lab table.
The following statement is true because of what property? The measure of an angle is equal to itself
Aimee felt sweet sorrow at the thought of going to college and leaving all her fiends behind. Which type of figurative language is being used in this example ?
simplify [-2.8]   please help me how to simplify this math proplem??????<br /><br />