chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Quadrilateral ACEG≅ Quadrilateral MNPR Which statement is true? CE¯¯¯¯¯≅NP¯¯¯¯¯¯ AG¯¯¯¯¯≅NP¯¯¯¯¯¯ AC¯¯¯¯¯≅MR¯¯¯¯¯¯ EG¯¯¯¯¯≅MN¯¯¯¯¯¯¯
_____ psychology is the study of how behavior changes over time.
Number 4 I think it is d
This Chinese painting is composed tall cliff in the background and small building with trees in the foreground this compositions reflect what Taoist and Buddhis
how did the early egyptains use the flooding of the nile river to their advantage
Read the weather report and answer the question that follows: El lunes hace sol, pero hace viento. El martes va a llover y hay una posibilidad de una tempestad.
what does lincoln belieive that a union victory in the civil war will show?use two points from the gettysburg address to support your response?
Two grizzly bears are fighting over a fish to feed themselves. what kind of interaction is this scenario, which works as a limiting factor in the bears’ surviva
You know how Gouverneur Morris signed the US Constitution? Is his real name Gouverneur? Thanks!
How is our personal safety related to the safety of others? A)If everyone practices safety, natural disasters can be avoided. B)When one person acts in a safe