x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

—¿Con qué _____ los frijoles? —Con arroz. se sirven se hierve hierven se sirve
You are the network administrator for a school system. Your boss informs you that she is thinking of implementing a BYOD program. She asks you if there are any
Escoge la mejor respuesta, según el contexto. 1. A nosotros ___ ir a visitarte. A. les alegran B. os alegramos C. nos alegran D. nos alegra 2. A mí no ___ lo qu
Which compound contains both ionic and covalent bonds? (1) N2O5 (3) NaNO3 (2)HCI (4) NaCl
Which phrase describes velocity? A. A synonym for speed B. A vector quantity C. A quantity with magnitude only D. A quantity with no units
A bag contains blue marbles and red marbles, 48 in total. The number of blue marbles is 9 more than 2 times the number of red marbles. How many blue marbles are
How did Jacques-Louis David treat the image above differently than a Baroque artist might?
HELPP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEe
Write a two step equation that has -5 as it solution.
Read the following line. Mark the stressed and unstressed syllables by placing the accent mark ( ) over stressed syllables and the breve () over unstressed syl