dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

i need help with this I dont know the answer
simplify 27x^7y^2/9x^6y^5
Evaluate -2x^2+3x-5 where x=4 Please help! It’s worth 35 points!
How were thomas hobbes ideas accepted in the world
What is a monopoly? A. when one company is strong enough to control an entire industry B. when one company controls the local government C. when the government
Need help ASAP look at pictures for information
The arid regions of the world rely heavily on irrigation in order to grow crops. Which of these is the biggest consequence that occurs with excessive irrigation
I WILL GIVE YOU BRAINLIEST IF YOU HELP ME ON MY QUIZ PLZZPART A WHAT IS THE CENTRAL IDEA OF MENDING WALLA the speaker argues with is neighbors because he believ
Spanish explorers who established colonies and searched for gold were best known as __________. A. colonists B. fur trappers C. conquistadors D. missionaries
Which fractions convert into repeating decimals? Select ALL that apply. 4/40. 12/100. 3/18. 1/5. 9/27​