gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

Hi can you help me with these
Please answer this question now only answer if you know the answer
what theme is best revealed by this conflict?
Read and choose the option with the correct answer.
¿que son los cuadriláteros?
y2 + 15y +56 = (y + 7)(y+) y +7 y - 7 y-8 y - 8 Find the number after y+
The Yamasee and Creek peoples A formed an alliance with the Iroquois Confederacy, which had declared war against New York colonists B were involved in trading s
The NRF guiding principles include engaged partnership, tiered response, unity of effort and readiness to act, and A Whole Community B. Environmental Response/H
Which of the following is NOT a trig function OR an inverse? a COT b TON c SIN d COS
ASAP When attempting to determine where plants get their food, how did soil measurements affect the experiments? A. Reduction in soil mass proved that plants ge