xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

What is m∠2 if m∠1 is 46 degrees
What is the inverse of the function? f(x) = 1/4x + 10 f¹(x)=-4x-10 f¹(x) = 4x - 40 f¹(x) = 10x +4 f ¹(x)=1/4x-10
give me a 400 word story​
Setting of the story the cruel hunters
Add the expression -2.4n-3 and -7.8n 2
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
what is 9d² +12d + 1 = -3​
Find the measures in the diagram.
How many moles are in 58.90 liters of methane (CH4)?
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!