Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

A student had grades of 84, 89, 92, 72 and 80 on five tests. What was her grade on the next test if her average was then exactly 84?
why do you equalize the pressure of gas in the cylinder with the atmospheric pressure? (Would thed pressure be high or low?)
do not get this at all please help
Those who are automatically awarded slots as convention delegates based on the office they hold are
One god in the aztec pantheon was quetzalcoatl, who played an important role in the survival of this culture by:
Solve: 2x-3y=21 and -6x+2y=7 PLEASE HELP
The cartoonist most likely refers to the war in afghanistan as ''obama's vietnam'' because
A shot of whiskey will get you drunk faster than a can of beer. A. True B. False
A triangular field with vertices OPQ has sides OP = 402 m, PQ = 388 m, and QO = 254 m. Find the perpendicular distance from the vertex P to the opposite side.
What were the weaknesses of the North for the civil war