Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
what is a high structure part of a church which has 5 letters
how do you write 4540 million in standard form?
The function of the eardrum in the middle ear is to
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
The function of the eardrum in the middle ear is to
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?