becnel123 becnel123
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of toothpaste is $6.00 for 3 tubes. At this rate, how much do 12 tubes of toothpaste cost? $15.00 $24.00 $36.00 $72.00

Respuesta :

Adie2017
Adie2017 Adie2017
  • 05-01-2018
$24.00 because 3x4=12 so now you do $6.00x4 which equals 24
Answer Link
jazzyja jazzyja
  • 07-01-2018
Each tube is $2 so for 12 tubes it would be $24
Answer Link

Otras preguntas

Which Chinese dynasty is known for the achievements listed here? A. Ming B. Tang C. Song D. Han Accomplishments: ~improved porcelain by adding more colors
During the first phase of a district court trial, a _____ hears the charges against the defendant and issues an indictment.
Is 4/16;0.25 equivalent numbers
How did the big dipper get it's name?
Antifederalists criticized the United States Constitution primarily because governing power was concentrated in the…
15-4t=3 how do i solve this in words
solve inequality and graph 3<-5n+2n
Which fraction is greater than 2/3? A. 1/12 B. 2/6 C. 5/12 D. 6/8
Rachel jogged along a trail that was 1 fourth of a mile long . she jogged along a trail 8 times. how many miles did she jog.
Who am I? My philosophical method was to ask my students leading questions to help them see the conclusion that would naturally follow from the premise we start