winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

explain one way to add 3 digit numbers
Nikita borrows 1 11 superhero book and 1 11 dragon book from the library. The superhero book has a mass of 2 0 0 200200 grams. The dragon book has a mass of
A specific brand of gourmet chocolate candy contains 7.00 g of dietary fat in each 22.7-g piece. How many kilograms of dietary fat are in a box containing 3.00
After losing the revolucionary war and signing the treaty of paris in 1783 did the british lose all territory in north america?
When a 10 ml graduated cylinder is filled to the 10 ml mark, the mass of the water was measured to be 9.955 g. if the density of water is taken to be 0.9975 g/m
Joe thea and taylor invested in a partnership in the ratio 1:4:7, respectively. years later, when the partnership was worth 1.6 million, thea decides to go to g
necesito un parrafo pequeño donde tenga palabras mal escritas
Which number is greater than the absolute value of -5/9 A -1. B -2/3. C 7/4. D 4/7. And how ?
Describe how the Dominican people responded to the death of the three Sisters. How did their reaction change overtime. This is from the article The Three Sister
What is a mineral deposit that is large and pure enough to be mined called? gemstone ore pluton pegmatite