jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Write the equation for the quadratic function in the graph.
HELP PLEASE 12 POINTS
Someone pls help me with this
Explainhow carbon moves thoughout an ecosystem.
Words that start with Clud
Ivan currently has $ 45 saved. He had been saving $ 9 each week. You spent $ 126 of those savings yesterday. How many weeks have you been saving? Write an equa
What is an example of an internal threat?
Help me I need help I dont know these answers
if we didn't write a report,what ___ ?a. will happenb. would happenc. happeningd. happened​
Which of the following social groups exists in all known cultures? A. monotheists B. religious fundamentalists C. sports teams D. families