jennyx3372 jennyx3372
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $3.58 or 25 oz for $4.25?

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 02-01-2018
Unit prices 3.58/15 and 4.25/25 dollars per ounce.
That is, 0.2387 and 0.17 dollars per ounce, the second one being the least expensive.
Answer Link
lisboa lisboa
  • 30-05-2019

Answer:

25 oz for $4.25 is less expensive

Step-by-step explanation:

15 oz for $3.58 or 25 oz for $4.25

To find the cost of 1 oz  we divide the cost by the number of ounce

15 oz for $3.58

[tex]\frac{3.58}{15}[/tex] = 0.23867 is the cost of 1 oz

25 oz for $4.25

[tex]\frac{4.25}{25}[/tex] = 0.17 is the cost of 1 oz

the cost of second one is less expensive

So 25 oz for $4.25 is less expensive

Answer Link

Otras preguntas

The formula for profit is: A Fixed costs - variable costs B Revenues - expenses C Sales - cost of goods D all of the above
Which of the following symbols would not be seen in the syntax for Java variables, methods, or arguments? {} () ?? []
How do I simplify 2m=8-6m
TIME REMAINING 55:02 The three questions of economics best help in making decisions about .
solve the literal equation l ax + b l = c
Solve the equation. 8=−2/5c c=
Find the measure of
Which of these are fixed expenses? car insurance, rent, student loan payments Health insurance, pet needs, entertainment O Mortgage household items, clothing Pu
describe the effect of temperature on enzyme function. please answer
LAST QUESTION he Bill of Rights is the best example of what big idea that impacted the Founding Fathers? a. Due Process b. Rule of Law c. Rights d. Self gov