maxoxo maxoxo
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

josephburton456 josephburton456
  • 01-12-2017
the unit price is 24 cents per tangerine.
Answer Link
blooop3bloopop blooop3bloopop
  • 01-12-2017
Just divide 3.84 by 16 to get .24 since it is already to the nearest cent you don't have to round :)
Answer Link

Otras preguntas

Explain the difference between self-pollination and cross-pollination??​
Arrange the following numbers in order from least to the greatest
How to solve chemical
solve pls brainliest
find the value of X. then find the measure of angles B and C ​
How can atoms exist in an electrically neutral state
replace the values of m and n to show solutions of this equation: x^2+6x-5=0
(PLEASE HELP I NEED TO PASS GIVING BRAINLIST) Why did imperialism appeal to Germany after it unified in 1871? It wanted to show that it could cooperate with oth
What is the area of this parallelogram? A=3112 ft² A = 35 ft² A=4712 ft² A=6612 ft² Need Answer soon
How did the oil boom impact higher education in Texas?