nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Which term identifies a type of organic reaction? (1) deposition (3) esterification (2) distillation (4) sublimation
Name two national U.S. holidays
Who lived in America before the Europeans arrived?
What is the name of the Speaker of the House of Representatives now?
Who is the Commander in Chief of the military?
Find the GCF of each set of trinomials 60x^2y^2 , 35xz^3
What are two Cabinet-level positions?
Which statement describes a reversible reaction at equilibrium? (1) The activation energy of the forward reaction must equal the activation energy of the revers
When do we celebrate Independence Day?
True or False The segments shown below could form a triangle. A_________C is 6 C_____B is 5 B_____________A is 8