herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

What does Peeta mean when he says "I want to die as myself"?
what’s the equation to find its final tempature T_f ?
Whats 1+1 becase me mommy wants me to nnow
What are four benefits of giving one leader total control?
Suppose the government levies a tax of $46.40 per case. The tax places a wedge between the price buyers pay and the price sellers receive.
An alien from another planet landed on earth. He is fascinated by cars and is determined to figure out how they work. He decides to disassemble one of them, and
how are you all? #mental health check
In the right triangle ΔABC with m∠C = 90°, m∠A = 75°, and AB= 12 cm. Find the area of ΔABC. Please help!!!
5xplus4y equals 12 40 x plus 32 y equals 112
Lynn is planning an event for which the total cost cannot exceed $400. Lynn plans to spend $180 on food and to hire a clown at the rate of $35 per hour. Which i