herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

what is the range of the function on the graph​
Why Does the United States have only two major parties?
Simplify. this please​
Please help on this one?
the train traveled at an average speed of 48 miles per hour for the first 2 hours and at 60 miles an hour for the next hours. What was the train's average speed
Explain how to support a child or young person and/or their family when bullying is suspected or alleged.
Radium-223 is a radioactive isotope with a half-life of 11.4 days. how long (in days) will it be before 87.5% of the sample has decayed?
Refer to Explorations in Literature for a complete version of this narrative. In “Why I Write,” George Orwell believes there are universal motivations for writi
The polynomial 24x3 − 54x2 + 44x − 99 is factored by grouping. 24x3 − 54x2 + 44x − 99 24x3 + 44x − 54x2 − 99 4x(____) − 9(____) What is the common factor t
how to simplify √12​