ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

You observed many sand hill cranes on your walk. Two sand hill cranes flapped their wings and hopped up and down when you walked on the path near where their br
which is greater 7.955 or 7.95
1) Which of the following languages does not use a definite article ? a) French b) Russian c) German d) Modern Greek
In two to three paragraphs, explain how Vietnam’s political boundaries, affiliations, and alliances changed from the end of World War II to 1975, when the count
Given parallelogram ABCD, diagonals AC and BD intersect at point E. AE=11x−3 and CE=12−4x. Find x
A spherical mirror gives an image magnified 5 times at a distance 5 m. determine whether the mirror is convex or concave? How much will be the focal length of t
Proved thatV = u+at​
Quote Analysis: In regards to trying to gain more friends, U.S. Army General Lucius Clay said, “[it would be an easy] choice between choosing to be a communist
Which algebraic expression is a polynomial with a degree of 2? 4x3 − 2x 10x2 − StartRoot x EndRoot 8x3+ StartFraction 5 Over x EndFraction + 3 6x2 − 6x + 5
On the coordinate plane below, Point P is located at (2,-3), and point Q is located at (-4,4).Find the distance between points P and Q Round your answer to the