loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Simpliy the ratio 75 to 90 and write it in all forms
Find the real solutions to the nearest hundredth.
What is a term of a minority component of a solution
PLEASE HELP. And please explain 2. Which phylum of animals includes organisms that have soft bodies with pores and exhibit asymmetry? Cnidaria Echinodermata Pla
If LM = 6, what is the perimeter of △PKQ?
Write a narrative account analysing the continuing attempts to establish law and order in the years c1876-1895. You may use the following in your answer: • Sher
IS THIS A FUNCTION ? YES OR NO ???? ILL GIVE 40 POINTS DONT LIE !!
f(x)=2x^2+9 Find f(-5)
Which expectation do readers have for a story’s conclusion?(1 point) It will jump from one topic to the next. It will be written from a different perspective. I
PLEASE HELP Which nutrient can help to protect joints? Fat Protein Carbohydrate Water (hydration)