alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

compare how goods and services are distributed and the freedom of consumers and producers in command economies and free market economies. Your answer should be
Find the slope of the line through the given points (1,6),(-8,-9)
How are the Forth and Fifth amendments similar?
Wh was there a dispute over control of West Florida between Spain and the United States? Please Hurry!!!!!!
What is the value of h, rounded to the nearest tenth?
May you please help me?​
Find the radius of the circle if an arc of length 6 m on the circle subtends a central angle of pie/6 rad
In the quote on the left, “isolated bodies of settlement” refers
Can someone please help me find out the slopes? Thank you so much, much appreciated! (:
Identify and describe two qualities of a healthy family relationship