kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What occurred during early u.s. industrialization
pls translate im in spanish two We used to travel to the beach and swim in the ocean.
A county commissioner must vote on a resolution that would commit substantial resources to the construction of a sewer in an outlying residential area. Her fisc
Patrick and his brother each start a savings account. Patrick begins with $200 and plans to deposit an additional $25 per month. His brother begins with $150 an
What is the interquartile range of this data? 6 7 8 9 Box-and whisker plot titled Temperatures in Celsius ranging from 12 to 48 with the five-number summary fro
Which techniques does President Reagan use in this excerpt? Select three options
An animal shelter needs to find homes for 40 dogs and 60 cats. If 15% of the dogs are female, and 25% of the cats are female, what percent of the animals are fe
84,303,912 in word form is
Look at the photo to understand more19. How many yellow-collared macaws wouldhave a combined mass of 1 kilogram? 20. Is the combinedmass of two red-footed macaw
State the tone-semitone arrangement of the following scales:1. Natural minor scale2. Harmonic minor scale3. Melodic minor scale​