Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

.Name three cellular processes.
A student says that the X intercept of the graph X plus 2Y equals five is the point (0, 5.) why is this student incorrect
What was the capital of the Aztec empire Manchuria , lemparre , Yucatán, tenochtitlan
Simplify the expression below. 4+2^3 -|-4|
Solve for v = Ok thankyou sm
Which subgroup is the lowest A. Genus B. Species C. Kingdom D. Order
The Interactivity portion of the Earthquake Animation will guide you through the process of analyzing data from different seismic stations to determine the epic
Which steps are needed to solve this equation? b+6= 21​
Write an integer to represent a 6 yard loss in football.
NEED ASAP!!! ..........