kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

Is a white shirt cooler or warmer in the sunlight? cooler because it filters light cooler because it reflects light warmer because it filters light warmer becau
what fraction of two pounds is fifty pence?
how many wars did henry II win
Is peeling an orange a chemical reaction?
What are the electrons is the outer shell of an atom called? What charge will elements in Group 2 form when they are involved in an ionic bond?
how do you simplify 875/1000
What is one way local governments are similar to federal governments?
Find the value of r so the line that passes through each pair of points has the given slope. 40. In 1991, the federal minimum wage rate was $4.25 per hour. In 1
the area of the base of a pyramid is 18 square yards. the height of the pyramid is 5 yards what is the volume of the pyramid
When making a guess, you are forming a_______. Can you help me complete this sentence??!?!!?