shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

What is the primary muscle used in a dumbbell incline bench chest press?
The current in an electrical conductor varies inversely as the resistance of the conductor. If the current is 30 ampere when the resistance is 600 ohms, what is
A car takes 55.3 seconds to travel 1 mike. How long does it take The card to travel 5.8 miles? Round to the nearest whole number to find the estimated answer. F
Three students compared their math scores: Lea correctly answered 35 out of 37 items, Jay scored 97% on the exam, and Roy answered 0.975 of the items correctly.
Find the measure of each interior angle AND each exterior angles of the following regular polygons. Show your work. a. Pentagon b. 16-gon c. Dodecagon
If the pancreas secretes too little insulin, it results in ________. if it secretes too much insulin, it results in ________.
Which has a greater number of atoms a gram of helium or a gram of neon?
Name the three nations that were considered the major colonizers of the new world.
The electrical current, in amperes, in a circuit varies directly as the voltage. When 24 volts are applied, the current is 8 amperes. What is the current when 5
how did the boston massacre lead into the american revolution