starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

why should woman work instead of taking care of their child? I need good reasons for Italian class.
anyone help?????????????
You have 12 pennies in your pocket. Of those pennies, there are 3 Canadian. Suppose you pick a penny out of your pocket at random. Find P(not Canadian).
In this lesson, you learned the steps for long division. Fill in the steps below. Steps for long division:
please helpppp??!!!??
What evidence suggests victor feels responsibility for the murders? what evidence illustrates that he still blames the creature?
A states’s number of electors is equal to its number of?
A die is rolled. What is the probability that the number is a factor of 6 or more than 2? Does this scenario represent mutually exclusive or mutually inclusive
Which question best addresses the issue of risk with a new job? What are the qualifications and requirements? Is there a chance this job might not work out? Wha
what is the equation of the line that has a slope if 4 and passes of 4 and passes through the point (3, -10)