sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

two functions of centrioles
How did the Great Schism help lead to the Protestant Reformation? A. It weakened people's faith in Catholic leaders. B. It led people to identify themselves by
can someone please help with this question I'm struggling
In the early 1800s, society considered temperance to be an acceptable cause for female reformers because this issue related to
A thesis statement provides organization for an informative essay by explaining how a significant event has led to lasting change.supporting a specific point o
To find the area of a trapezoid, Dylan uses the formula a= 1/2(b1 + b2)h The bases have lengths of 3.6 cm and 12 1/3 cm. The height of the trapezoid is the squa
Ivan saves 20% of his monthly paycheck for music equipment. He earned $335 last month.How much money did Ivan save for music equipment?
2.5kg of potatoes cost £1.40 work out the cost of 4.25kg of potatoes
Why was inflation so much higher in the south?why was inflation so much higher in the South ?
The answer key says the answer is B, but I don't understand how it is decreasing...isn't the velocity shown to be increasing? And if it is decreasing, then how