kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

ue el escuela (minutos) 20 201 201 202 21 21호 21호 21호 22 B. Lewis dijo que la diferencia entre la vez que llegó más rápido y la vez que más tardó fue 2 minutos.
Fairfield has one indoor skating rink and one out door skating rink that covers the same amount of total area. Skaters do lap around the perimeter to warm up. O
A 100-kg box is placed on a conveyor belt. After traveling 12.0 m, the conveyor belt has accelerated the box to a speed of 5.00 m/s. What force is applied to th
How did Tim O’Brien feel about killing a man
i was wondering how to solve y= 22x + b? having struggles!
Given the sample space, S={1,2,5,6,9}. What is the total number of possible events?
I need the steps on solving this: Cos^-1(sin pi/6)
An arena has 6,000 seats. All seats are sold if tickets cost $35 each. For each $5 increase, 400 fewer tickets are sold. What is the maximum revenue and how man
Plot (−1 3/4, 4 1/2) on the coordinate plane.
What was NOT part of the renaissance? A The great rebirth of art, literature, and learning in the 14th, 15th, and 16th centuries B The birth of humanism C A fes