jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

Solve for k: 2k(7-5k)+11=6k+3(k^2-1) with work please.
Which of these people might have performed trephination in the Inca Empire? A. A farmer B. A lawyer C. A politician D. A doctor
What is the area of JKL?
Which energy transformation occurs in an operating electric motor? (1) electrical → mechanical (2) mechanical → electrical (3) chemical → electrical (4) electri
Which pair of ideas were central to the Scientific Revolution? (1) social stability and economic self-sufficiency (2) observation and experimentation (3) techno
True or False - A social revolution accompanied the 1911 Republican Revolution.
Can the ratio of a parent's age to his or her child's age ever be exactly 10 : 9 ?
Four friends are standing in line to buy tickets. Carlos is not first in line.Paige is ahead of of Kate.Lisa is last in line.Who's first in line
what is 4.9 divided by 7
What is the quark composition of a proton? (1) uud (3) csb (2) udd (4) uds