anikivance01
anikivance01 anikivance01
  • 02-06-2017
  • Mathematics
contestada

Two cooks purchased plates and cups at the same store. The first cook bought 4 plates and 5 cups for a total of $25.25. The second cook bought 7 plates and 3 cups for a total of $25.50. What is the price of a plate? Enter your answer in the box.

Respuesta :

ryananenson1
ryananenson1 ryananenson1
  • 02-06-2017
the answer should be 2.55 per plate

Answer Link

Otras preguntas

Compound and Complex Sentences quiz
Which turns out to be more important: the similarities or the differences between Martin and his great-grandfather?
A plane can fly 390 miles in the same time as it takes a car to go 120 miles. If the car travels 90 mph slower than the plane, find the speed of the plane.
If you pay $7 for a night light that costs $0.50 per year in electricity to operate, then how much will you have spent on the night light if you operate it con
To what part of Esperanza’s culture do shrines, grottos, and Our Lady belong?
3. Find x. 5, x, x+2​
it is on the pic please answer the questionn
How many electrons should be in an atom’s valence shell (with the exception of hydrogen and helium) to become stable? 2 4 6 8.
The fact that a gallon of gasoline commands a higher market price than a gallon of water indicates that:.
hey bro take these points