Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Who agrees to help an immigrant become a citizen
please help I don't understand this
What is the best way to treat fungal infections like athletes foot
7% as fraction in simplest form.
How did the Frech Revolution begin?
caffeine content in coffee
symptoms of mono in adults
You have the _?_ to be courteous to other shoppers as well as salespeople. a. opportunity c. right b. responsibility d. sense
fishing capital of the world
how to find the area of a circle