HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Find the eight term of the geometric sequence for which a_1 = 5 and r = ­-2.
In the space provided, write whether the verb in sentence is active voice or passive voice. A majority of women in India still wear saris.
find the sum of 9 and 20 on number line
Choose the sentence that is grammatically correct. A. She will, as soon as your back is turning, repeat it to all the others. B. She will, as soon as your back
What is the least common denominator of
A company uses a process costing system. It's welding department completed and transferred out 100,000 units during the current period. The ending inventory in
Are triangles ABD and CDB congruent by AAS, ASA, SAS or SSS?
Anyone pls I need help at this
Which of the following statements is CORRECT?a. Because of their simplified organization, it is easier for proprietors and partnerships to raise large amounts o
Find the relative extreme points of the function, if they exist. Then sketch a graph of the function. g(x) = 6 + 8x - 4x^2