wtrenton02 wtrenton02
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer's market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

Respuesta :

0723151 0723151
  • 03-04-2017
$3.75 because each apple costs 75 cents and if you multiply it by 5 you get 3.75
Answer Link

Otras preguntas

Rearrange Japanese small calculator a useful
The appeal of the West was that many Americans wanted
(m-2)-5=8-2(m-4) how do you solve this?
Duane miller wants to know what price home he can afford. his annual gross income is $60,000. he has no other debt expenses and expects property taxes and insur
I need help on this question plz
ANSWER ASAP FOR BRAINLIETS AWARD Find the area of the figure. Round to the nearest tenth if necessary. Select one: a. 121.4 units2 b. 116.3 units2 c. 98.7 un
If a right circular cone is intersected by a plane only at its vertex, as in the picture below, what shape is produced?
Answer the question below!
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
PLEASE HELP ASAP see attachment below I'm giving all points I have left and maybe the brainliest PLEASE HELP ASAP!!!!!