Seudónimo Seudónimo
  • 04-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2017
For 20 Ounce, it costs = 2.39

So, For 1 Ounce,it would be: 2.39 / 20 = 0.1195

After rounding off to the nearest tenth, it would be: 12 cents.

In short, Your Answer would be: $0.12 or "12 cents"

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Four more than the price p in an expression
What is ask for 7 (m+5)=21
what is a common way that an artifact is used at the beginning of a story? a. to establish a chronological order of the events in the story b. to give the reade
Check my answers please about this
Four reasons why scientific names are important
solve for x. −46 x=25
Explain how to do it? 7(x-3) + 5x
The florida everglades welcomes about 2x10 *by the third power* visitors per day. Based on this, about how many visitors come to the everglades per week
what did Muhammad's first revelation show people how to do
h(t)=4-t^2 find domain