piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What is a common factor of 224, 96, 144
How do you simplify the expression 9m-7m+2m
What's 1650 divided by 55
Devon’s mother borrowed $4,000 to have some repairs done on the house. The bank is charging 9% simple annual interest on the loan. How much interest will Devon
what are ribosomes made of and where are they located in the cell
Cosmologists are scientists who study stars, galaxies, black holes, and other objects in the universe. In order to study the billions and billions of stars, cos
true or false emotional intelligence is the ability to listen supportively when other people share their feelings
Which sentence is the most subjective summary of a story? a. despite the men's initial distrust of one another, the trials they endure together lead to a stron
the number of terms in the expression 3x-1 is what?
What is 555 rounded nearest hundred?