ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest unit on the celsius thermometer?
-20 ? I’m a little confused on the “2x” part
What are some similarities and differences between Harry Potter and Chris McCandless from into the wild
_____ occurs when media reports promote fear and magnify threats, thereby causing fear to spread.
I dont know what the value could be
why is strontium more reactive than calcium but less reactive than rubidium?
What is the value of r? What is the length of segment EF?
y varies directly as x If x = 2 then y = 6. Find y when x = 7.
How did the mongols Affect the medieval world
Caulfield, b.m., garrett, m., 2002. functional instability of the ankle: differences in patterns of ankle and knee movement prior to and post landing in a singl