EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Use the following set of data. 5, 7, 7, 6, 4, 8, 17, 5, 7, 5, 6, and 5 Find the third and first quartiles of the data. a. 6.5, 6 b. 17, 4 c. 8, 6 d. 7,
What would happen to the following endothermic reaction that is in equilibrium if heat is added? N2O4 (g) Two arrows stacked on top of each other. The top arrow
Which programming model is distinct from the others discussed because it focuses on the data, or object, rather than the logic, or function? top-down programm
Is dizziness and thrbbing or numb legs can these be sign of my bowel obstruction?
What was the purpose of Mao Zedong’s Great Leap Forward? A.strengthen Chinese support of the Communist party in China B.lead to a massive increase in Chinese in
Why is the square root of 144 rational
Did the native Americans wanted to protect your land
....................
A current of 1.40 a flows in a wire. how many electrons are flowing past any point in the wire per second?
Which word from the "Future Potential Source #2: Wind" article is used to convince readers that wind energy is the best choice?        A. Feasible   B. Renewabl