ZeppelynV179914 ZeppelynV179914
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook and four erasers at Target. The notebook cost 5$.You spent a total of 25$ at target. How much did each eraser cost

Respuesta :

DeaneS244440 DeaneS244440
  • 03-11-2022

You bought:

1 notebook

4 eraser

Total Cost = 25.

Now, given Notebook = $5, so

25 - 5 = 20 dollars are left for [4 erasers]

So, each eraser would cost:

20/4 = 6 dollars

Thus,

Each Eraser Cost = $6

Answer Link

Otras preguntas

How did the now free, former enslaved people, seek to give meaning to their freedom immediately following the Civil War?
In order to make observations, an observer must always use what? Sciene is the subject
l=510−42t The old road length, l, in meters, after t hours of milling is given by the equation above. How many meters of old road are removed for each hour of m
Correr es infinitivo o imperativo
Add. 5.6+(−2.8)+(−2.3) Enter your answer in the box.
2x+5<3x+4 solve inequality
PLSS HELP IT'S DUE TODAY!! Which of these factors was most influential in the growth of agriculture? (1 point) a wind power b access to water c permanent
Convierte en plural estos sustantivos. 1. bahía : 2. vez : 3. esquí: 4. identidad:
Choose one of the three fossil fuels – coal, oil or natural gas – and describe: 1. how it was formed 2 .how we use it as a source of energy
the fatty acid chain of the lipids is often referred to as a hydrocarbon chain.