JillianaG145725 JillianaG145725
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

At store A, oranges are $3.99 for 5 apples. At store B oranges are $20 for 7 apples which is the better deal?

Respuesta :

AmenJ395715 AmenJ395715
  • 03-11-2022

Answer:

Store A

Explanation:

To know which is the best deal, we need to find the price per apple for each store, so we need to divide the price by the number of apples.

For store A:

[tex]\frac{\text{ \$3.99}}{5\text{ Apples}}=0.798\text{ per apple}[/tex]

For Store B:

[tex]\frac{\text{ \$20}}{7\text{ Apples}}=2.85\text{ per apple}[/tex]

So, the best deal is Store A because the price per apple is less than the price of Store B.

Answer Link

Otras preguntas

A solution is made by dissolving 1.00 m of sodium chloride (NaCl) in 155 grams of water. If the molar boiling point constant for water (kb) is 0.51 C/m what wou
EASY MATH PROBLEM!!!!!!! The number 75 is decreased by 40%, then the result is again decreased by 40%. What is the final result?
How many moles of atoms are in 4.00 g of 13c?
Which of these resources cannot be harvested from the ocean?a.mineralsc.foodb.sludged.energy?
describe how scientists choose the kingdom in which eukaryote belongs
What is one of the conclusions generally drawn from the 1990 OCD, brain imaging, and cognitive behavioral therapy by Baxter?
The Ninety-Five Theses, written by , questioned the . This document was largely responsible for starting the Reformation movement.
Tuskegee airmen names
The number pi goes on forever with no repeating pattern therefore, ir is irrational is true or false
What is the mass, in grams, of 28.64 ml of acetone?