MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

how do you do number 2
A price p (in dollars) and demand x for a product are related by 2x2−12xp+50p2=8200. If the price is increasing at a rate of 2 dollars per month when the price
is 7 1/8 grater or less than 7.025
what is a musculature!!!!
which one of the following depressants is an opioid? A. MorphineB. MethadoneC. Heroin D. Methalqualone My answer was (D. Methalqualone) and my school Penn Foste
6x + 2x +5=13 +8x -8
With the exception of Nebraska, all states have what type of legislative system? A. petit B. unicameral C. common house D. bicameral
What does the product 110 × n compared to the product 11 x n ( hint n represents any number)u
ola es grandísima.este esto esta
Please help on number 7.