kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

word: diverge .. what are the stems of this word and some synonyms?
10x-3=8x-39 show work
Scientists hypothesize plants evolve directly from A cellulose B fungi C bacteria D green algea
Which theory of macroeconomics dominated the Reagan administration? industrialization socialism stagflation supply-side economics
what happens when u soak a slice of apple in milk for 1 week and a slice in gatorade
Federal courts have the right to --- laws that they feel are violating the Constitution. debate transcribe impeach nullify
does 72 inches=3 yards yes or no
during years 1870 to 1900 labor and management battled for control over wages and working conditions -1 governmental policy or practice contributing to this con
colonists who wanted the king to say in charge
Solve: m+2m+3 if m=12