cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Because of mike's weight lifting, his muscles are adapting and growing larger. this muscle growth is called
Up to 25% of a cell's atp is used to run sodium-potassium pumps. without the resulting sodium and potassium gradients, neurons and muscles cannot fire properly.
How did World War I's impact on Great Britain differ from its impact on the Ottoman Empire? A. Great Britain gained territory, while the Ottoman Empire lost ter
What type of punctuation should not typically be used in any kind of formal or professional writing? A. Exclamation point B. Apostrophe C. Semi
I someone wanted to get a better grade in a course what plan of action would be used for that scenario.
"As busy as a bee" is an example of a _____. simile metaphor couplet
What did they call the great depression at the time?
if xy=c^2, prove that x^2 dx/dy+c^2=0
¿Quién era el encargado de inspeccionar el carro de Viviana?
The population of Adamsville grew from 7,000 to 12,000 in 5 years. Assuming uninhibited exponential growth, what is the expected population in an additional 5 y