amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

A 16-year-old female named Lila is arrested for the third time in a two-year period for possession of drugs, curfew violations, and obstruction of justice for l
Which sentence most likely comes from the conclusion paragraph of an informational essay? A. The following four points will make it clear that children's books
What did White Southerners brand their enemies in the North and South?
What was unique about the 442nd Regimental Combat Team, that served during World War II? A. It was the first integrated unit of the Army B. Only African-America
Simplify the problem 6(m + 5)
The(blank) protects the nail matrix from the invasion of harmful substances.
Five more than triple a number​
Mr. Cantu is selling snow cone. Use 216.2 ounces of ice to make 47 snowcones. If you use an equal amount of ice in each one, how many ounces of ice are in each
choose three artifacts from our lesson including previous lesson then complete the table by supplying the needed information​
A frame is 12.6 in tall and 15.4 in wide. Whats the unit rate?​